Klucze sukcesu lidera MLM- praca rozumna i wytrwała

B. Prus [1] tak pisał: praca rozumna i wytrwała, która nie myśli o zbieraniu owoców w tydzień po posiewie, lecz umie działać bodajby przez kilka pokoleń, przebija góry, nad przepaściami rzuca mosty, wydobywa z gruntów jałowych urodzaj, a w duszy społecznej hoduje wielkie przymioty.Jakże trafne jest to szczególnie w przypadku pracy lidera MLM, głównie tego, który rozpoczyna przygodę z multi level marketingiem.

alina multilevel marketing MBM Master Business MLM


Od kilku lat prowadzę badania w kierunku  pracy młodego pokolenia w MLM- młodego w rozumieniu do 25, czasami 30 lat. Nie wiek stanowi wytyczną moich obserwacji, tylko sposób myślenia danej jednostki. Wśród dojrzalszej młodzieży :) pewnych zachowań nie można zaobserwować, lub są słabo zauważalne. To nowe młode pokolenie wchodzące na rynek , ma największe problemy ze zrozumieniem istoty MLM. Ich główną wadą nie jest brak chęci do działania, ponieważ one są, ale oczekiwanie szybkiej reakcji na rynku poprzez ich działanie. Nauczeni tempem życia pod wpływem gier komputerowych i świata mediów społecznościowych , brak uznania w postaci lajków doprowadza ich do frustracji na miarę silnej depresji.  Szerzej o wynikach zachowania młodego pokolenia na rynku Y pisałam w mojej zielonej książce.Link do jej zawartości znajdziesz tutaj: https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=6221632805393968317#editor/target=page;pageID=1194963181491287259;onPublishedMenu=pages;onClosedMenu=pages;postNum=4;src=pagename

Multi level marketing jest biznesem długookresowym opartym na tworzeniu efektywnych  wzajemnych relacji lider- członek mojej grupy. I nie myl MLM z revshare'ami , bo mocno oddzielam ich zasady działania. I nie wkładam ich do tego samego worka. To właśnie revshare'y cudownie łapią młode pokolenie mydląc im oczy szybkimi zyskami bez pracy, lub lakonicznej pracy-  bo przecież klikanie w cokolwiek nie jest pracą , tylko przyjemnością (tak rozumie to najmłodsze pokolenie). Milton Friedman - Noblista , mawiał: "nie ma darmowej łyżki zupy", ktoś ją musi wypracować. Tak samo w MLM musisz wypracować swój dochód aktywny( pasywny jest nieadekwatnym określeniem). Dochód aktywny wynika z Twojej aktywności na rynku, i ten właśnie dochód uzyskasz, ale nie w ciągu miesiąca, tylko lat.multilevel marketing MLM Master Business MLMZnam wiele struktur MLM w Polsce.Te  struktury, które oparte są na wartościach są strukturami stabilnymi z silnym trendem wzrostowym. Tam gdzie odbywał się silny nacisk na wzrost obrotów, czyli na stronę handlową, kończył się szybkim wypaleniem struktury czy lidera.
Wtedy obserwujemy silne migracje liderów z jednej firmy do drugiej za każdym razem próbując tłumaczyć ,że ten MLM jest lepszy od drugiego. Jednakże żaden z tych liderów nie wyciągnie wniosku,że wina leży po ich stronie funkcjonowania i zarządzania strukturą  MLM działając na fali emocji swoich partnerów i wysysania ich poprzez maksymalizowanie ilości transakcji- najlepiej w jak najkrótszym czasie.

 Ja się pytam i co dalej?... najczęściej po 2 -3 latach pojawia się  kolejna firma i kolejny MLM działając pod presją shake out. Taka bajka może podziała, ale krótko okresowo... po 3 czy 4 numerze tego typu stajesz się wypalonym graczem na rynku. Z kilkuletnią historią działając w MLM nie masz ani stabilnej struktury, ani stabilnego dochodu , często z różnymi długami i listą osób , która nie chce odbierać Twoich telefonów. Jesteś sfrustrowanym liderem,  najczęściej narzekającym ,że MLM nie działa, lub próbujesz swoich sił na rynku  idąc w szkolenia o samorozwoju i sukcesie finansowym czy wolności.


Domyślam się, że te słowa wielu osobom nie będą pasowały w tym poście. Jednakże czuję się
odpowiedzialna , za całą populację MLM działającą na rynku szczególnie polskim. Cenię szczególnie tych, którzy sumiennie budują swoje struktury latami, budując wartości i relacje, ciesząc się stabilnym dochodem aktywnym.

 MLM wymaga czasu, i ten czas nie istnieje w skali 2-3 miesięcy tylko minimum lat.
Waszym zadaniem jest umiejętne zarządzanie tą strukturą , tak aby młodzi osiągali swoje wyniki i byli motywowani- nie na sprinty, lecz maratony. :)

O tym jak zarządzać swoją strukturą mówię na swoich szkoleniach, które prowadzę w całej Polsce i za granicą. I zachęcam Ciebie do ich uczestnictwa jeśli wiążesz z MLM swoją przyszłość.


[1]B. Prus, Najogólniejsze ideały życiowe, Wyd II przejrzane, Warszawa 1905

Komentarze

Agata pisze…
Bardzo dobrze napisane :-) ludzie często nie rozumieją istoty MLM-u, wolą opierać swe "przekonanie" na plotkach.
Pani Alino, wiele się od Pani nauczyłam ;-) i wykorzystuje to jak tylko mogę :-) jak to mówią mądrego warto posłuchać
Pozdrawiam :-)
Alinko mam wrażenie ,ze o mnie piszesz . Tak sie czuje pracujac w MLM Forever od 21 lat z ciągłym rozwojem i wzrostem obrotów moich struktur.To juz niezły maraton ! Uwielbiam to co robie bo pomagam ,szanuje,doceniam , wyrazam szczerą wdzięcznośc wszystkim osobom w mojej Najpiekniejszej na swiecie międzynarodowej strukturze . Ciesze sie ,że od takiego fachowca jak Ty mogę mieć potwierdzenie na to co robię i wiem ,że tylko takie działanie ma przyszłość! Pozdrawiam serdecznie i zycze Ci sukcesów. Szafirowy Manager Maria Grotyńska

Popularne posty