MLMowa piramida.

Oczywiście każda osoba funkcjonująca w branży MLM usłyszała wielokrotnie ,że MLM to piramida .  I wielu sponsorów tłumaczy swoim przyszłym pracownikom ,że MLM ją nie jest!! Nic błędnego!! Każda firma jest piramidą , ma na czele szefa, a pod nim swoich pracowników. Tylko 1-osobowe firmy nie są piramidami, pozostałe są. Każda organizacja ma strukturę zbudowaną na kształt piramidy.

Należy podkreślić ,że potocznie większość osób słowo „piramida” kojarzy z wyzyskiem, oszustwem, nieuczciwą działalnością, matacwem..itp. Są to określenia pojęcia: piramida finansowa.

MLM nie jest piramidą finansową, ale organizacją posiadającą jak każda inna organizacja strukturę na kształt piramidy.

Nieuczciwość praktyk z początku lat 90. w naszym kraju, rzutuje ciągle na działalność marketingu wielopoziomowego. Jednoznacznie wyjaśnijmy zatem czym jest piramida finansowa, zwana schematem Ponziego. To system  sprzedaży lawinowej.

Piramida finansowa to organizacja krótkotrwała, niesprawiedliwa oraz kryminogenną. W większości krajów świata piramidy finansowe są niedozwolone. Działalność związana z budowaniem piramid finansowych jest nielegalna w większości krajów Unii Europejskiej i w zależności od przyjętych regulacji zakazują jej przepisy o nieuczciwej konkurencji, przepisy karne, bądź przepisy “o praniu brudnych pieniędzy”. W tym miejscu należy podkreślić, że w Polsce organizowanie bądź kierowanie systemem sprzedaży lawinowej jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 Dodatkowo podlega przepisom karnym wynikającym z Kodeksu Karnego.

Piramida finansowa to system nie oferujący żadnego produktu lub proponujący produkt w cenie wielokrotnie przekraczającej jego realną wartość. Niektóre finansowe systemy piramidowe posuwają się jeszcze dalej i rezygnują całkowicie ze sprzedaży produktu na poczet przepływu jedynie gotówki. Taka działalność jest formą wyłudzenia. Należy podkreślić, że w piramidzie finansowej nie kupuje się produktu, a jedynie miejsce - pozycję w strukturze.

Na piramidzie finansowej zyskują wyłącznie osoby, które znajdują się u jej szczytu i wystarczająco wcześnie do niej dołączyły. W piramidzie nie możliwe jest uzyskanie wyższych dochodów od osób, które weszły wcześniej do systemu. Olbrzymia większość uczestników piramidy na niej traci. W Stanach Zjednoczonych system ten jest określany – last fool pays – czyli ostatni głupek płaci.  

Do głównych cech piramidy finansowej zaliczymy:

  • niemożliwość awansowania.
  • niemożliwość osiągania większych zarobków od osób znajdujących się na szczycie piramidy,
  • istnienie systemu matrycowego, który polega na wyznaczeniu przez firmę ograniczonej liczby osób  możliwych do rekomendacji oraz uniemożliwia osiąganie zarobku poniżej pewnych poziomów głębokości struktury,
  • dużą opłatę wstępną,
  • brak produktów lub ich sprzedaż po znacznie zawyżonej cenie,
  • brak udokumentowanej historii firmy,
  • nastawienie na werbowanie, a nie budowę sieci i przepływ towaru,
  • krótkookresowy czas funkcjonowania piramidy na rynku,
  • brak szkoleń lub pobieżne szkolenia,
  • wymuszanie wysokiej sprzedaż lub dokonywania wysokich zakupów comiesięcznych pod groźbą sankcji finansowych lub rozwiązania umowy.

Należy sobie uświadomić, że nie ma na świecie dziedziny działalności gospodarczej, w której nie znalazły by się tzw. nieuczciwi gracze. W gospodarce zawsze obok uczciwych biznesmenów będą istnieli ci, którzy w szybkim tempie będą chcieli nieetycznie wzbogacić się na innych.

Więcej informacji na temat piramid finansowych znajdziecie Państwo w mojej książce.

Komentarze

http://www.biznesfan.pl pisze…
A ja kojarzę piramidę... z Maslovem.
Paweł Mąka pisze…
Artykułów na ten temat jest w sieci masa, jednak mentalności ludzi i tak się nie zmieni. Kto nie będzie chciał poznać MLM bliżej zawsze powie że to piramida.

Pozdrawiam
Piramida Maslowa to standardowa teoria motywacji. Mimo,iz jest tak powszechna , wiele oso zapomina o niej. Ważne jest aby w świadomości osób działających w MLM tkwił fakt,iż MLM nie jest piramidą finansową. Ponadto ważna jest sztuka argumentacji, aby nauczyć się wybijać argumenty z rąk przeciwnika. W tym celu takich artykułów powinno być więcej, więcej i jeszcze więcej...
Pozdrawiam
O piramidach można mówić pół żartem, pół serio i całkiem serio. Pół żartem, to niektórzy satyrycy mówią, że największą piramidą jest ZUS, bo wszyscy na nich płacą. Pół serio, - to należy przeczytać Ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a na serio to sprawę rozstrzegnięto w USA.
Doskonale wiem ,że mamy kwestie rozstrzygnięte dokumentami prawnymi, jednak jak kolejny raz życie pokazuje : prawo sobie, życie sobie....Ludziom trzeba pisać pisać i tłumaczyć , tłumaczyć, czasami milion razy aby trafiło do świadomości ludzi. Można to porównać do faktu,że podobno dziećmi jesteśmy zawsze w duszy , a dzieciom tłumaczy się wszystko tysiące razy:)
Pozdrawiam serdecznie
Artur Hawran pisze…
Niestety, ale marketing sieciowy wciąż jest naznaczony piętnem nielegalnych piramid finansowych, które były, są i będą powstawać. Powód jest prosty - na piramidach można oszukać dużo osób na duże pieniądze. Myślę, że aktualnie dzięki internetowi potencjalni nowi dystrybutorzy mają większe możliwości zweryfikowania firmy do której chcą przystąpić.

Jednak trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Znam osobiście człowieka, który w latach dziewięćdziesiątych został uwikłany w taka piramidę. Zarobił majątek, który później stracił i cudem uniknął więzienia.

Dlatego lepiej dokładnie sprawdzić co się podpisuje by nie podpisać paktu z diabłem...

Ps. Ciekawy Blog Alino,

Pozdrawiam
Witaj Arturze,
Trzeba wszędzie uważać co się podpisuje , a zanim rozpocznie się biznes trzeba podchodzić do sprawy nie bazując na emocjach tylko na rozsądku. Osobiście do MLM'u dojrzewałam blisko pół roku, nie dlatego że nie wierzyłam idei biznesu , czy firmie, którą w pierwszym kroku sprawdziłam w KRS'ie:) ale to był mój okres testowania produktu "Alveo", który spowodował ogromne pozytywne zmiany najpierw u mnie później u syna.

Cieszę się ,że blog się podoba zapraszam do częstszej lektury:)

Pozdrawiam
Anonimowy pisze…
A co Pani sądzi o tych serwisach? https://royalty7.com/
http://justbeenpaid.com/
Tego typu serwisy mój komputer traktuje jako wirus. Zatem nie mogę oglądać tych stron.
pawgil pisze…
Świetny, fachowy blog. Gratuluję!
Szkoda tylko, że tak pozytywnie nastawionego do MLM-u człowieka jak Pani nie ma w najlepszym stricte pochodzenia europejskiego MLM-ie: LR Health & Beauty Systems
Widocznie nie miała Pani okazji poznać naprawdę transparentnego i sprawiedliwego marketingu LR. Dodam tylko, że mam 65 lat, znam wiele planów marketingowych, a z pierwszym zetknąłem się 37 lat temu.
Pozdrawiam ciepło
Paweł Gillner
Dziękuję Panie Pawle:)za serdeczne słowa. Staram się jak mogę , aby przekazywać osobom obiektywne informacje na temat MLM. Patrząc , na mój wiek :) to jestem pewna ,że jeszcze wiele systemów poznam tych przyjemnych i tych niepoprawnych:), a kto wie gdzie człowieka los wyśle w przyszłości?:)
Pozdrawiam serdecznie:)
Alina Warzecha
Witam serdecznie. Bardzo obiektywny blog.W gaszczu tzw blogow,ktore w rzeczywistosci so tylko klubami klakierow i poplecznikow,ktorzy na slowa poparte linkami w prasie miedzynarodowego networkingu, mam na mysli Netcoo , Obtainer i Unitet Network blokuja wpisy ( ponoc maja wolnosc wypowiedzi ) Brawo! Pozdrawiam Georg Peter
Dziękuję, cieszę się ,że zauważa Pan obiektywność tematów, chociaż niektórym ta forma nie odpowiada. Zapraszam do częstszych odwiedzin.
Serdeczności:) Alina Warzecha

Popularne posty