Rynek pracy w MLM/DS


Teza ,że MLM staje się dobrym alternatywnym źródłem zarobkowania jest powszechnie znana wielu network marketingowcom. To pierwszy atut o którym wspominamy przy wymienianiu korzyści z MLM podczas spotkań. Niemniej jednak, czy zdajemy sobie sprawę, że rola branży DS./ MLM jest ogromna tym zakresie w gospodarce. MLM angażuje wolne zasoby pracy, co przyczynia się do zmniejszania bezrobocia i jego negatywnych skutków społeczno-ekonomicznych (np. szeroko pojętych patologii społecznych).

Urzędy Statystyczne wielu krajów  jeszcze nie odnotowują danych dotyczących liczby osób zarejestrowanych w ramach DS./ MLM prowadzących działalność gospodarczą. Nawet w kolebce MLM , czyli w Stanach Zjednoczonych nie odnajdziemy takich liczb. A szkoda, wtedy teza ta byłaby możliwa do zweryfikowania większą liczbą danych. Dane, które posiadamy są to liczby pochodzące ze statystyk głownie firm MLM’owych.  Tylko w 2010 roku do największych światowych firm z branży DS/ MLM jak Scentsy, Herbalife czy ViSalus Sciences co miesiąc na samym rynku amerykańskim zgłasza się blisko 500 000  nowych osób ( dystrybutorów ) chcących rozpocząć współpracę. Liczba ta ciągle się utrzymuje. Nic dziwnego, bo firma w ramach struktur MLM to dobry pomysł na odnalezienie się na rynku pracy w trudniejszych ekonomicznie, niestabilnych rynkowo czasach. Ta forma zatrudnienia jest szczególnie istotna dla osób młodych nie mających doświadczenia zawodowego, dla osób w wieku starszym oraz dla osób pochodzących z małych miejscowości czy terenów wiejskich. We Francji blisko 60 % osób funkcjonujących w MLM pochodzi z terenów wiejskich, w Niemczech 45 %, w Wielkiej Brytanii czy Finlandii ponad 40%, natomiast w Polsce zaledwie 10 %. W Polsce bezrobocie jest największe na terenach wiejskich.

MLM pełni również ogromną rolę na rynku pracy dla kobiet oraz dla  ludzi w wieku powyżej 50 lat, które często są spychane na margines rynku pracy. W całej branży DS./ MLM na całym świecie blisko 22% wszystkich dystrybutorów stanowią osoby w wielu 55+. Obecnie w Polsce niemal 90 proc. współpracowników branży sprzedaży bezpośredniej to kobiety, a jedna czwarta ma ponad 50 lat. Dla większości z nich to wciąż praca dodatkowa, ale dla około 200 tys. osób to jedyne źródło utrzymania.  

Według danych Direct Selling Association w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku  działało  ponad 15 mln osób w network marketingu, z czego głównie to są kobiety, tylko 14% stanowią mężczyźni. W Brazylii blisko 94% kobiet działa w ramach MLM, są to głównie mężatki z liczbą dzieci w rodzinie 3 i  powyżej. Dla kobiet MLM stanowi szansę poprawy swoich umiejętności na rynku pracy. MLM jest bardzo popularną i wygodną formą pracy dla kobiet, które najczęściej poszukują elastycznych form zatrudnienia, które pozwolą na pogodzenie obowiązków zawodowych  z rodzinnymi.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Dobra robota! Rzeczywiście jest to pierwsza tego typu książka o MLM ? Jeśli tak, ...to ja , zmotywowana ;) , napiszę drugą. Mnie MLM i pewien preparat ( stąd roboczy tytuł MLM a dżem) zmotywował do pisania doktoratu - choć otoczenie stuka w czoło "po co?" - brnę w to. Genialny, naturalny system pracy. Uczciwego, etycznego zarabiania sensownych pieniędzy. Najsprawiedliwszy w historii ludzkich zmagań z ekonomią system dytrybucji i redystrybucji dóbr kropka. Ja z ekonomią zmagałam :) się przez 5 lat magisterskich studiów - coś tam na temat wiem. Pozdrawiam i motywuję do dalszych zmagań z tematem, warto
Katarzyna Krzyżanowska
DZiękuję serdecznie, za wszelkie pochwały. Rzeczywiście walka z tematem w środowisku naukowym jest trudna, bardzo trudna... Myślę,że książka przełamie wreszcie stereotyp co do MLM'u. Ja ze swojej strony służę pomocą, proponuję kontakt przez maila.Jęśli oczywiście Pani chce.
Pozdrawiam
Alina Warzecha
Anonimowy pisze…
To jesteśmy już dwie, sama przymierzam się do rozpoczęcia studiów doktoranckich z zakresu MLM. Chętnie posłucham wskazówek oraz innych opinii na ten temat. Pomysł napisania ksążki jest genialny, mam nadzieję, że już niedługo będzie dostępna. W końcu ktoś musi byc pierwszy a MLM doczekał się już pierwszych w Polsce studiów podyplomowych. Wszystkim zaangażowanym w biznes zycze samych sukcesów. Pozdrawiam. Aneta Kopicera
Anonimowy pisze…
Niezbyt rozumiem podane wielkości, bo jeśli w USA jest 15 mln dystrybutorów, a rocznie przybywa 500 tys. to znaczy, że średnio tylko jeden na 30 dystrybutorów, werbuje rocznie jednego nowego, czyli 29 nie werbuje nikogo.
jan
Można i tak interpretować dane, o liczbie dystrybutorów USA. Pragnę podkreślić,że wszystkie dane są to dane odzwierciedlające liczbę liczbę osób legalnie zarejestrowanych i działających w MLM. Sami dobrze wiemy , chociażby uwzględniając rynek polski,że część osób rozpoczyna swoja działalność w ramach MLM, a dopiero po jakimś czasie ulega rejestracji bądź i nie.
W USA obserwuje się ogromną rotację dystrybutorów, jedne źródła podają ,że blisko 9 osób na 10 rezygnuje z prowadzenia działalności w ramach MLM. Doadtkowo rokrocznie w stanach powstaje przeciętnie blisko 50 nowych systemów MLM, które również upadają blisko 60% z nich w 1 okresie działalnosci. To specyficzny rynek amerykański.
Alina
...witam.
Jezeli moge moje 3 grosze.
Mysle ze jak i w zyciu abowiazuje zasada 80 na 20 ,tak ja niektorzy nazywaja. To znaczy ze 20% ludzi wykonuje 80% pracy za 80% pieniedzy, natomiast reszta czyli 80% ludzi wykonuje tylko 20% pracy za 20% pieniedzy pozdrawiam G.P.P
...to znowu ja . Musze cos dopisac na temat poruszony w 1 komentarzu. To straszne ,ze przez 5 lat studiow cos sie tam wie ..to co na tych studiach ucza . Jak to za dawnach czasow mowiono o polskich ekonomistach wyslanych na sahare..po tygodniu braklo piasku ,a i pieniedzy nikt nie widzial..

Network to jedyny dzial gospodarki w ktorym kobiety zarabiaja tyle so ta 2 -ga polowa ludzkosci i wymaga od nas tylko 3 rzeczy ..wiedziec ,chciec,robic.. bozdrawiam Georg
Niby takie proste , a ja znam wiele osób , które niby wiedziały , niby chciały , niby robiły, ... a potem uczciwie nie powiedziały ,że zabrakło samozaparcia, które jest niezbędne w każdym biznesie ,a w tym szczególnie. pozdrawiam ALina
witam.mysle ,ze moze warto napisac cos na temat statystyk ( ponizej ) . Jak mozna stwierdzic istnieje pewna prawidlowosc w mlm,nazwal bym to stopniem sytosci czyli jezeli mamy zbyt pelne brzuchy to rachej mlmjest dla nas zbyt wielkim wysilkiem. Na dowod tej tezy prosze popatrzec na mape i pomyslec w jakich krajach network sie rozwija ,to Brazylia ,Indonezja Wietnam. Innym rodzajem krajow w ktorych network sie rouwija ,to sa kraje ktorych obywatele ,spoleczenstwa zawsze byly wzorem organizacjii,mam na mysli Japonie i Chiny.Tylko Chiny moim zdaniem naleza do obu grup ,jeszcze nie sa syci i organizacja spoleczenstwa jest inna od naszej.Kraje zachodniej europy posiadaja zbyt opiekuncze systemy socjalne , a dobrobyt osiagnol wysoki poziom. Pozdrawiam Georg

Popularne posty